KUIDAS TUVASTADA VÕLTSITUD NUTITELEFONI

30.05.2017

IMG_3441

Liiga hea, et olla tõsi

Alati ei ole lihtne tuvastada järgi tehtud nutitelefoni. Hästi tehtud võltsing võib väliselt tunduda küllaltki realistlik. Kuid peaksite olema alati ettevaatlik, kui hind tundub liiga madal.

On üsna ebatõenäoline, et leiate uue iPhone äärmiselt suure allahindlusega. Teiste brandide hinnad varieeruvad rohkem, kuid mitte keegi ei müü uut telefoni 50% allahindlusega, selgitab Fonum’i remonditööde juhataja Sami Vaittinen

Inimesed toovad oma järgi tehtud telefone Fonum’isse tihti. Ja pahatihti ei teagi inimene ise, et on sattunud pettuse osaliseks ning arvab, et tema seade on originaal. Siin ei ole midagi imestada, arvestades et võlts telefonid kopeerivad tuntud brande väga hästi lisaks välimusele ka tarkvara poolest. Eriti just võlts iPhone’idel on operatsioonisüsteem väga sarnane originaal iOS’le.

Yle ( Soome riiklik televesioon) edastas Euroopa tööstusomandi agentuuri koostatud uurimuse, mis väitis, et võltsitud nutitelefonid moodustavad 45,3 miljardi suuruse osa kogu nutitelefonide turust. Seega võltsitud nutitelefonide probleem on väga suur.

Fonum’i näpunäiteid et tuvastada võltsitud nutitelefon.

Ülemiselt pildilt on näha, et võlts iPhone 7 Plus on vasakpoolne. On näha, et vasakpoolsel telefonil puuduvad mitmed välised markeeringud, mis on olemas päris Iphone 7 Plus’il. Antud juhul siis on puudu tagaküljel asuv Apple logo.

Kuna probleem on levinud, siis otsustasime koostada juhendi, kuidas ära tunda võltsitud toodet.

1. Hind ja müügikoht

Häirekell peaks hakkama helisema, kui hind on tavahinnast oluliselt madalam ning telefoni müüakse ebatraditsioonilises kohas.

– Võltstelefone müüakse tavaliselt välismaal või netipoodides. Välismaal ostetakse need tavaliselt erinevatest elektroonikapoodidest või isegi tänavalt. Interneti teel soetatakse need välismaa netipoodidest või kohalikest ostu-müügi foorumitest, sõnab Vaittinen.
– Mõnel juhul ostab inimene selle tahtlikult, kuid enamikel juhtudel langetakse lihtsalt pettuse osaliseks, jätkab Vaittinen.

Kas märkad alumiselt pildilt, et telefon on võltsitud? Viimistluse kvaliteet tundub päris hea, kuid lähemal vaatlusel on märgata, et kõlaril puuduvad tolmukatted korpuse sees. Lisaks on raami materjal täiesti erinev. Raam on valmistatud magneesiumi asemel tinasulamist.

IMG_3441

Ehk siis, ära osta telefoni välismaalt kui pood ei ole autentne elektroonikapood. Premium mudelitel, mida võltsingud matkivad on pea igas maailma osas sama hind. Ära lase ennast petta odaval hinnasildil. Kui ostad kasutatud telefoni, küsi alati originaal müügidokumenti, millel on näha telefoni IMEI kood.

IMG_3441

Nupud ei ole korpuse küljes tihedalt. Viimistluses on visuaalselt näha defekte ning nuppe vajutades need logisevad. Helina vaigistusnupp on kitsam kui originaal telefonil ning klõpsub erinevalt.

2. Välimus

Enamasti märkad võltsingut lihtsa visuaalse vaatluse teel. Tasub hinnata telefoni koostekvaliteeti: kas välimus on ikka sama originaaliga, kas nupud asetsevad sirgelt, kas värvid vastavad originaalile jne. Igal iPhone’l on tagaküljel mudeli markeering, mille all on märgitud tootjamaa, mudeli number, seerianumber ja CE-markeering.

Võltsingutel puuduvad sellised markeeringud ning mudelinimetus võib olla lihtsalt Phone, iPhone asemel.

IMG_3441

3. Tunnetus ja koostekvaliteet

-Parim viis võltsingu äratundmiseks on see lihtsalt kätte võtta. Viimistlus, kaal ja tunnetus erineb originaalist üsna suurel määral. Ekraan võib korpuse küljes pisut logiseda, telefon tundub käes kergem ning korpuse nurgad on teravamad kui originaalil. Neid asju ei pruugi sa alati aga märgata, kui hindad telefoni kiirelt välimuse järgi. Välismaalt ostes on mõistlik telefon alati enne pakendist välja võtta, kuna toode karbis võib erineda oluliselt sellest, mida proovisid enne ostu, sõnab Vaittinen.

IMG_3441

Jällegi, kui viskad kiire pilgu telefonile siis kaamera tundub tavapärane. Lähemal vaatlusel võib näha, et klaasil puudub kriimustuskindel kate. Lisaks täheldasime, et kahe kaamera asemel on klaasi all ainult üks töötav kaamera.

Vaata alati hoolikalt ühenduskohti, nagu näiteks seda kus ekraan ja korpus omavahel kokku lähevad. Tasub ka uurida laadimispesa ning kõrvaklapi ühendusi ning testida nuppude funktionaalsust.

Et teha kindlaks võltsing võrdlusmeetodil, tasuks alati eelnevalt hoida käes ka originaaltoodet, et hiljem oleks lihtsam võltsing ära tunda.

4. Tarkvara ja kasutatavus

– Tarkvara näeb tihti väga autentne välja. Võlts iPhone’de operatsioonisüsteem on ehitatud Androidi baasil. Näeb välja väga sarnane iOS’le (Apple operatsioonisüsteem) ning võib olla keeruline märgata erinevusi kui sa ei ole varem iOS’i kasutanud.

Saad erinevustest aru kui kasutad telefoni. Operatsioonisüsteem on aeglane, sa ei saa osta ega alla tõmmata tarkvara ning kaamera tundub pilti tehes loid.

– Võltingutele on tavaliselt eelpaigaldatud pahavara, mida kasutatakse telefoni kasutaja personaalandmete kogumiseks. Kui vaadata operatsioonisüsteemi lähemalt on väha, et see on Android’il põhinev, ütleb Vaittinen.

Isegi kui odav hind on atraktiivne ja Sind ei huvita kas telefon on võlts või mitte, peaksid olema siiski ettevaatlik. Võltsitud telefonid kujutavad endast alati turvariske.

IMG_3441

5. Komponendid

-Iga kord kui avame võltsitud telefoni, oleme alati imestunud, et need üleüldse võimelised töötama on, sõnab Vaittinen.

IMG_3441

-Komponentide poolest on telefonid kokku pandud täiesti erinevatest osadest. Jootetöö on kohutav ning tina kasutatakse, et anda telefonile lisaraskust. Tihtipeale on võimalik sellist telefoni avada ilma igasuguste tööriistadeta ning võltsingutel on puudu igasugused pritsmekindlad tihendid, mis on olemas originaalidel.

Allolevalt pildilt on näha tina, mida kasutatakse telefoni lisaraskuseks.

IMG_3441

Halvasti tehtud võltsingut ei ole meeldiv kasutada ning see võib olla ohtlik. Kui peaks komponentide vahel tekkima lühis, siis võib aku paisuda või lausa plahvatada.

– Tihtipeale puuduvad võltsingutel igasugused tihendid erinevate komponentide vahel. Mis tähendab, et telefoni kukkudes on lühis kerge tekkima ning see võib põhjustada ka aku plahvatuse.

IMG_3441

-iPhone 7 Plus’il peaks olema topeltkaamera kuid nagu näha, siis võltsingul on ainult üks. Lisaks võib veel teisigi olulisi komponente puudu olla. Emaplaat ei taha hästi istuda korpuse külge ning on ette tulnud üsna mitu juhust, kus on näha et emaplaat on võetud mõnelt odavamalt paari aasta vanuselt Android telefonilt.

Kokkuvõtteks

Väldi võltsitud telefoni! Sellised seadmed nuhivad sinu isiklikku informatsiooni, põhjustavad ohtlikke olukordi ning purunevad üsna kergesti. Lisaks neid seadmeid ei paranda praktiliselt keegi, vähemalt mitte Meie.